GreenDependent Egyesület

  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Home Hírek Klímavédelem őshonos gyümölcsfákkal

Klímavédelem őshonos gyümölcsfákkal

E-mail PDF

altÚgy tűnik, 2019 a faültetés éve lesz a GreenDependentnél, idén tavasszal ugyanis közel 500 őshonos gyümölcsfa ültetésében veszünk részt, és ez a szám az év során növekedni fog! A GreenDependent már mintegy tíz éve szervez rendszeresen faültetési akciókat, eddig nagyrészt saját illetve másokkal közösen szerveeztt rendezvényeink (pl. képzések, nyitó- és záró rendezvények, workshopok) lábnyomának semlegesítésére. Szerencsére úgy tűnik, egyre több szervezet számára válik fontossá, hogy egy-egy tevékenységük vagy rendezvényük karbon-lábnyomáért felelősséget vállaljanak, igyekezzenek csökkenteni, majd semlegesítsék; a GreenDependent pedig örömmel támogatja ezt.

Ha semlegesíteni szeretnénk valamit, első lépésként ki kell számítani, mennyi szén-dioxid-kibocsátást jelent az adott tevékenység. Többféle karbonlábnyom-számítási módszer létezik; rendezvények lábnyomának számítására a GreenDependent az Energiaklubbal közösen fejlesztett kalkulátort használja. A karbon-lábnyom kiszámításához adatokat kell gyűjtenünk:

  • a résztvevők utazásának módjáról és a megtett távolságról;
  • a résztvevők számáról és a rendezvény hosszáról;
  • a rendezvényen használt energia (világítás, hűtés, laptopok stb.) mennyiségéről;
  • a felszolgált étel, ital mennyiségéről, valamint a felszolgálás módjáról;
  • a kiadványokról és egyéb nyomtatott anyagokról; valamint
  • a szervezés során felhasznált energiáról és papír mennyiségéről.

A karbon-lábnyomot a GreenDependent tonna szén-dioxid (tCO2) mértékegységben határozza meg. A lábnyom meghatározás után kiszámítjuk, hogy azt hány db őshonos gyümölcsfa ültetésével lehet semlegesíteni.

alt

Kiültetésre váró facsemeték a pórszombati „Tündérkertből”

Az őshonos gyümölcsfák a semlegesítés mellett azért is fontosak, mert:

  • finom gyümölcsöt, és így helyi élelmiszertermelési lehetőséget is biztosítanak tulajdonosaik számára; valamint
  • hozzájárulnak a biodiverzitás és a tájfajták megőrzéséhez is. A fákat a GreenDependent a pórszombati (Zala megye) „Tündérkertből” szerzi be, amely küldetése a kárpát-medencei fajtasokszínűség megőrzése, így az ültetés a biodiverzitás védelméhez is hozzájárul.

Egyes programjainkban (pl. EnergiaKözösségek, Kislábnyom) a programban résztvevő családok és önkormányzatok kapták meg a gyümölcsfákat, és helyben, a településen illetve a résztvevők kertjeiben, helyi közösségi kertekben ültethették el őket.

alt

Faosztás az EnergiaKözösségek egyik zárórendezvényén

Sok esetben pedig az Iskolakertekért Alapítvánnyal dolgozunk együtt, akik egy országos iskolakert-hálózatot tartanak fenn, és az ő segítségükkel keresünk gazdákat a kis fáknak. A fák kiosztását ilyenkor a GreenDependent és az Iskolakertekért Alapítvány együtt koordinálja, és jellemzően nagy örömmel veszik az iskolakerttel rendelkező iskolák ezeket az akciókat; a meghirdetett fák általában egy nap alatt gazdára találnak.

alt

Lelkes kiskertészek

alt

Faültetés az iskolákban

Ha szeretnék rendezvényük karbon-lábnyomát megismerni, csökkenteni, ill. őshonos fák ültetésével kompenzálni, keressenek minket: Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.

 

Néhány további példa, hogy mely rendezvények karbon-lábnyomát számoltuk és kompenzáltuk az elmúlt években:

 


Fontosabb híreink

Mondhatjuk azt, hogy manapság a csapból is a műanyag folyik. És sajnos, ez szó szerint is igaz! (Ld. itt). De most nem igazán erről szeretnék írni, hanem általánosságban a műanyaghulladék témáról, és hogy lépten-nyomon belebotlik az ember. Hogy mennyire tele vannak vele a tengerek és óceánok... hogy megtéveszti és megöli az állatokat (bálnákat és cápákat, a madarakat)... igen népszerű (és drága) sportcipő készül belőle... az év természetfotói is foglakoznak a témával (ld. képünk)... hogy szívószál-mentes hónap van... hogy egyre több országban betiltják a műanyag szatyrot (pl. Kenyában, Romániában)... hogy éljünk műanyagmentesen...

Egyrészt azt gondolom, hogy VÉGRE!!!!! Erre várunk már több mint 50 éve...

A teljes cikk ITT olvasható.

Az aktuális hírlevelet pedig ITT érheti el, melyben sok érdekes hírt, tippet, receptet osztottunk meg. Mindenkinek tartalmas olvasgatást kívánunk! J